You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA CEREMONIILE COMEMORATIVE DE LA MĂRĂȘEȘTI LA UN VEAC DE LA JERTFA EROILOR NEAMULUI ROMÂNESC

MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA CEREMONIILE COMEMORATIVE DE LA MĂRĂȘEȘTI LA UN VEAC DE LA JERTFA EROILOR NEAMULUI ROMÂNESC

             

 

   Duminică, 6 august 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a participat la ceremoniile comemorative, militare și religioase, de la Mărășești, cu ocazia împlinirii unui veac de la cea mai mare victorie a armatei române din Primul Război Mondial.
   La ceremonii, au participat Excelențele lor: domnul Klaus Iohanis, Președintele României, domnul Călin Popescu Tăriceanu, Președintele Senatului României, domnul Liviu Dragnea, Președintele Camerei Deputaților, domnul Mihai Tudose, Primul Ministru al Guvernului României, domnul Adrian Țuțuianu, Ministrul Apărării Naționale, alți membri ai Guvernului, domnul Marian Oprișan, Președintele Consiliului Județean Vrancea, parlamentari, persoane ale vieții publice, ofițeri ai armatei române și mulți români din împrejurimi, dar și din întreaga țară.
   În numele Patriarhului României, Înaltpreasfinția Sa a transmis un mesaj de binecuvântare, subliniind faptul că ostașii români au luptat, cu demnitate, onoare, pentru ca idealul de secole al tuturor românilor – crearea României Mari- să nu rămână doar un vis, ci să se îndeplinească. Numeroşi fii ai Bisericii noastre şi-au dat viaţa în Primul Război Mondial pentru a-şi apăra neamul, ţara şi credința şi pentru eliberarea teritoriilor româneşti vremelnic stăpânite de alții. De asemenea, mulţi clerici au sprijinit idealul refacerii unităţii naţionale româneşti, prin unirea tuturor românilor într-un singur stat, național și unitar.
   Pentru toți eroii căzuți la Mărășești, pentru apărarea țării și a credinței străbune, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și al Vrancei și un sobor de preoți au săvârșit slujba parastasului, pomenind ostașii români căzuți eroic la datorie.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI