You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA CEREMONIILE DEDICATE TÂRNOSIRII BISERICII MÂNĂSTIRII PANTOCRATOR DIN JUDEȚUL TELEORMAN

MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA CEREMONIILE DEDICATE TÂRNOSIRII BISERICII MÂNĂSTIRII PANTOCRATOR DIN JUDEȚUL TELEORMAN

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, a participat, duminică, 26 septembrie 2021, la invitația Preasfințitului Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, la târnosirea bisericii Mânăstirii Pantocrator din localitatea Drăgănești -Vlașca, județul Teleorman

Cu acest prilej a fost adusă racla cu mâna Sfintei Mironosițe Maria Magdalena de la Mânăstirea Simonopetra, de către Arhimandritul Elisei, din Muntele Athos și racla cu mâna Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir, de către Mitropolitul Pantelimon de Veria, de la Mânăstirea Panaghia Dovra.

La eveniment au participat ierarhi din țară, din Bulgaria și din Grecia, mii de credincioși, precum și autorități locale.

Precizăm că zidirea bisericii a început în anul 2015 și are hramurile Sfântul Ioan Evanghelistul și sfintele femei mironosițe.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI