You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA FUNERALIILE ARHIEPISCOPULUI CIPRULUI HRISOSTOM AL II-LEA

MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA FUNERALIILE ARHIEPISCOPULUI CIPRULUI HRISOSTOM AL II-LEA

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, a participat, sâmbătă, 12 noiembrie 2022, în calitate de reprezentant al Bisericii Ortodoxe Romane, la ceremoniile legate de înmormântarea Arhiepiscopului Hrisostom al II-lea, Întâistătătorul Bisericii din Cipru, prezentând mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României.

Ceremoniile au avut loc în Catedrala Sf. Ap. Barnaba din Nicosia, fiind conduse de Sanctitatea  Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, iar la ele au luat parte Sanctitatea Sa Theodor al II-lea, Patriarhul Alexandriei, Mitropolitul Gheorghe de Pafos, locțiitorul Tronului Arhiepiscopal al Ciprului, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ciprului și  Ierarhii reprezentanți ai celorlalte  biserici ortodoxe surori din întreaga lume, precum și ai altor culte religioase. Dintre înaltele oficialități prezente, menționăm pe domnul președinte al Republicii Cipru, Nikos Anastasiades, și pe doamna președinte a Republicii Grecia, Ekaterini Sakellaropoulou.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI