You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA LUCRĂRILE COMISIEI PENTRU DIALOG TEOLOGIC ANGLICAN-ORTODOX DIN CIPRU

MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA LUCRĂRILE COMISIEI PENTRU DIALOG TEOLOGIC ANGLICAN-ORTODOX DIN CIPRU

 

   În perioada 13-20 octombrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscop al Târgoviștei și Exarh patriarhal, a participat, la Larnaca, în Cipru, la lucrările Comisiei Internaționale pentru dialog teologic Anglican-Ortodox, ca delegat al Patriarhiei Române.
   În cadrul lucrărilor, găzduite, la Larnaca, prin bunăvoința Mitropolitului Hrisostom de Kition, au fost examinate preliminar proiectele de declarație privind sfârșitul vieții umane, „Eutanasia: abordarea creștină a vieții și a morții” și cel privitor la mediu, intitulat „Administratori ai creației: o ecologie plină de speranță”, reușindu-se să se găsească o convergență substanțială în opinii privind atât ecologia, cât și problema sfârșitului vieții umane.

   Lucrările Comisiei Internaționale pentru dialog teologic Anglican-Ortodox vor continua în octombrie 2019, iar întrunirea va fi găzduită de Comuniunea Anglicană , la Canterbury, Anglia.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI