You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA SFÂNTA LITURGHIE LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA

MITROPOLITUL NIFON A PARTICIPAT LA SFÂNTA LITURGHIE LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA

           

      

 

   Cu prilejul sărbătorii Soborul Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor puterilor cerești, duminică, 8 noiembrie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a participat la Sfânta Liturghie, la Mânăstirea Peștera, fiind însoțit de preoți și diaconi.
   La finalul sfintei slujbe, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat rolul și importanța Sfinților Arhangheli și a tuturor puterilor cerești în cultul și evlavia noastră ortodoxă. De asemenea, Înaltul Ierarh a aprofundat și tema pericopei Evangheliei Duminicii a XXIV-a după Rusalii, referitoare la Învierea fiicei lui Iair. Mitropolitul Nifon a evocat nevoia intensificării misiunii pastorale către tinerele generații, pentru a le oferi puterea de a învinge provocările și neliniștile existențiale contemporane și pentru a putea ieși din orice sclavie a păcatului și a întunericului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI