You are currently viewing MITROPOLITUl NIFON A PRIMIT LA BUCUREȘTI MOAŞTELE SFÂNTULUI ARHIDIACON ŞTEFAN DIN GRECIA

MITROPOLITUl NIFON A PRIMIT LA BUCUREȘTI MOAŞTELE SFÂNTULUI ARHIDIACON ŞTEFAN DIN GRECIA

   

   Sâmbătă, 22 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a primit, la Aeroportul Henri Coandă din București, moaştele Sfântului Arhidiacon Ştefan aduse de o delegație a Bisericii Ortodoxe din Grecia, care vor fi așezate spre închinarea pelerinilor în baldachinul de lângă Catedrala Patriarhală, după Procesiunea Calea Sfinților. Cu acest prilej, a avut loc o slujbă de Polihroniu, în Salonul oficial al Aeroportului, condusă de Înaltul Ierarh.

   Precizăm că delegația Bisericii Greciei, condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Gabriel, Mitropolit de Nea Ionia şi Filadelfia, va participa la evenimentele prilejuite de Sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI