You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON A VIZITAT SPITALUL ORĂȘENESC PUCIOASA ȘI BISERICA ÎN CONSTRUCȚIE

MITROPOLITUL NIFON A VIZITAT SPITALUL ORĂȘENESC PUCIOASA ȘI BISERICA ÎN CONSTRUCȚIE

          

 

   Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, de Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial și protopopul Protoieriei Pucioasa, a vizitat joi, 14 noiembrie 2019, Spitalul orășenesc Pucioasa. Aici, a evaluat stadiul lucrărilor la capela instituției, ce va avea hramul Sf. Ier. Nectarie de Eghina, oferind îndrumările necesare preotului capelan Ion Bârză. După aceea, Înaltpreasfinția Sa a discutat cu domnul Constantin Ana, Primarul orașului Pucioasa, și cu domnul deputat Cornel Ștefan, probleme curente legate de sprijinirea parohiilor din zonă și, în general, de aportul educațional, spiritual și social-filantropic al Bisericii noastre la dezvoltarea comunităților locale.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI