You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON L-A PRIMIT LA REȘEDINȚA DIN TÂRGOVIȘTE PE DOMNUL IOAN-AUREL POP, PREȘEDINTELE ACADEMIEI ROMÂNE

MITROPOLITUL NIFON L-A PRIMIT LA REȘEDINȚA DIN TÂRGOVIȘTE PE DOMNUL IOAN-AUREL POP, PREȘEDINTELE ACADEMIEI ROMÂNE

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon l-a primit miercuri, 2 iunie 2021, la Reședința eparhială din Târgoviște pe domnul Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române, după ce acestuia i-a fost conferit titlul de Doctor Honoris Causa al Universității „Valahia” din Târgoviște.

În cadrul discuțiilor, au fost abordate teme referitoare la aportul cultural, educațional și filantropic al Ortodoxiei românești în societatea contemporană, precum și la importanța credinței pentru educația tinerelor generații și pentru o dezvoltare durabilă, susținută și prosperă a țării noastre.

În cursul după amiezii, Înaltpreasfinția Sa a participat la ceremonia de decernare a acestui important titlu, ce s-a desfășurat la „Sala Roșie” a Centrului Internațional de Conferințe a Universității, unde a rostit un edificator laudatio în care a elogiat fidelitatea, intensitatea și actualitatea cu care domnul Președinte Ioan – Aurel Pop promovează valorile noastre creștine și românești, fiind una dintre cele mai respectate personalități din spațiul nostru public și academic, ce readuce în memoria contemporanilor, cu o impresionantă sugestivitate și acuratețe, faptele glorioase ale trecutului, rolul covârșitor al credinței în manifestarea istorică a strămoșilor noștri și nevoia aprofundării acestora, mai ales de către noile generații. Mesajul demersului public, științific și național al domnului academician, este acela al nevoii de  cunoaștere a  propriilor rădăcini, a faptului că suntem una dintre națiunile importante ale Europei și lumii ce prin credință și prin cultură, iar adesea și prin forța armelor, am apărat, am mărturisit și am promovat civilizația creștină, fondată pe principiile nepieritoare ale Evangheliei lui Hristos. Înaltpreasfinția Sa i-a oferit domnului Președinte Ioan – Aurel Pop opera macariană,  retipărită în ediție jubiliară de către Arhiepiscopia Târgoviștei, la jumătate de mileniu de la apariția ei, după care i-a prezentat Muzeul Reședinței Eparhiale din Târgoviște, ce evidențiază contribuția deosebită a Bisericii noastre Ortodoxe la aprofundarea culturii și a civilizației românești.

La final, Mitropolitul Nifon a oferit o agapă în onoarea Domnului Academician Ioan-Aurel Pop, în Aula „Neagoe Basarab” a Reședinței eparhiale, la care au luat parte oficialități locale și județene, conducerea Universității, precum și membri ai Senatului Universității, participanți la evenimentul academic.

Reamintim că domnul Acad. Ioan – Aurel Pop se manifestă întru apărarea Ortodoxiei noastre strămoșești și a valorilor neamului românesc, cu deosebită fermitate, cu erudiție și o cu impresionantă argumentație logică, fiind prezent, ca autor de studii și articole în publicațiile tipărite de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei, în ultimii ani.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI