You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON PARTICIPĂ LA CEREMONIILE DEDICATE UNUI DECENIU DE LA ÎNTRONIZAREA PATRIARHULUI KIRIL

MITROPOLITUL NIFON PARTICIPĂ LA CEREMONIILE DEDICATE UNUI DECENIU DE LA ÎNTRONIZAREA PATRIARHULUI KIRIL

   În perioada 30 ianuarie – 2 februarie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ca delegat al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, însoțit de Pr. Ionuț Ghibanu, Vicar Eparhial și Pr. Eugen Rogoti, traducător, participă, la Moscova, la ceremoniile dedicate aniversării a zece ani de la alegerea Preafericitului Părinte Patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii.    
   Programul manifestărilor include: primire la Preafericirea Sa, la Reședința Patriarhală din Moscova și Sfânta Liturghie oficiată in Catedrala Iisus Mântuitorul, oficiată de către ierarhii si clericii delegațiilor Bisericilor Autocefale prezente. De asemenea, delegațiile vor fi primite, la Kremlin, de Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI