You are currently viewing MITROPOLITUL NIFON VA SĂVÂRȘI SFINȚIREA AGHEASMEI MARI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

MITROPOLITUL NIFON VA SĂVÂRȘI SFINȚIREA AGHEASMEI MARI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

Cu prilejul sărbătorii Botezului Domnului, sâmbătă, 6 ianuarie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște și va oficia, după aceea, slujba Sfințirii Mari a apei, (Agheasma Mare), pe platoul din fața sfântului locaș.

Cunoscută și sub numele de Boboteaza, Epifania sau Teofania, această sărbătoare rememorează și actualizează liturgic evenimentul Botezului Domnului în Iordan de către Sfântul Ioan Botezătorul, care a prefigurat Sfânta Taină a Botezului.

Invităm credincioşii să participe la slujba de la Catedrală, începând cu ora 8.30.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI