You are currently viewing NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

           

          

   

   În prezența a numeroși credincioși, cu prilejul sărbătorii Nașterii Domnului, marți, 25 decembrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, împreună cu Părintele Vicar Eparhial, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște.

   Cu acest prilej, a hirotonit întru preot pe tânărul diacon, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, Georgian Leonard Ionescu, pe seama Parohiei Potlogeni, Protoieria Găești.

   În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a subliniat faptul că bucuria sărbătorii Nașterii Domnului ne cheamă la comuniune și la aprofundarea încrederii noastre, la mărturisirea, cu statornicie, a binelui făcut nouă de Domnul, pentru a împărtăși celor de lângă noi din roadele credinței și a aduce lumină, acolo unde este întuneric, speranță, acolo unde s-a ivit deznădejdea, încredere, acolo unde teama și frica domnesc, și iubire, acolo unde ura și răutatea s-au așezat!

   La final, Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat mâncarea tradițională românească, pregătită în cadrul proiectului eparhial filantropic, devenit tradițional, intitulat Masa de Crăciun, ce a fost dăruită, fiecăruia dintre cei prezenți la sfânta slujbă.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI