You are currently viewing NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, 2020

NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, 2020

           

          

      Numeroși târgovișteni au venit în istorica și monumentala Catedrală a orașului, cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului, vineri, 25 decembrie 2020, pentru a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, împreună cu Părintele Vicar Eparhial și un sobor de preoți și diaconi.
      În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evocat importanța sărbătorii Nașterii Domnului pentru credința noastră, arătând că Dumnezeu S-a întrupat din marea Sa iubire față de fiecare ființă umană și este în mod tainic alături de noi în toate încercările și nevoile, bucuriile și aspirațiile noastre, pășind în mod nevăzut, dar sigur, alături de noi, călăuzindu-ne spre întâlnirea cu El, spre împlinirea rostului vieții noastre și, deci, spre desăvârșire și mântuire. Mitropolitul Nifon a evidențiat eforturile tuturor acelora care, mai ales în aceste zile, contribuie la mai binele nostru, la îngrijirea celor bolnavi, la limitarea și eradicarea noii pandemii, ca de altfel și la slujirea nevoilor comunității noastre locale, apreciind dăruirea, generozitatea și jertfelnicia lor.
      La finalul evenimentului, în cadrul proiectului eparhial filantropic intitulat Masa de Crăciun, prin intermediul Sectorulului Social – Filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei, s-au oferit pachete cu mâncare tradițională, ca simbol al comuniunii și iubirii creștine.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI