You are currently viewing NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, 2021

NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, 2021

Cu prilejul sărbătorii Nașterii Domnului, în ziua de sâmbătă, 25 decembrie 2021, târgoviștenii au venit, dis-de-dimineață, în istorica Catedrală munteană pentru a lua parte la Sfânta Liturghie, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți, din care au făcut parte și Părintele Vicar Eparhial, precum și Părintele Decan al Facultății de Teologie și Științele Educației din Târgoviște.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a subliniat faptul că sărbătoarea Nașterii Domnului reprezintă manifestarea cea mai puternică a iubirii lui Dumnezeu față de noi, a Celui ce a ales să Se Întrupeze pentru mântuirea noastră, dăruindu-ne sublima pildă de umilință, de bunătate și de milostivire. Această sărbătoare mărturisește despre copleșitoarea iubire de oameni a lui Dumnezeu, Cel care a venit în lume, alături de noi, pentru a trăi viața noastră, pentru a înfrunta încercările și limitele existenței umane și pentru a ne împărtăși calea cea mai bună către mântuire.

Înaltul Ierarh a îndemnat la solidaritate cu cei aflați în suferință, în singurătate sau care înfruntă diferite încercări, apreciind efortul preoților, al profesorilor și al medicilor în societatea contemporană, mai ales în această perioadă dominată încă de pandemie.

După încheierea sfintei slujbe, așa cum a devenit deja un obicei, Mitropolitul Nifon a binecuvântat pachetele cu mâncare tradițională românească ce au fost oferite tuturor credincioșilor prezenți, în cadrul proiectului eparhial filantropic intitulat Masa de Crăciun, derulat prin intermediul Sectorului Social – Filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI