You are currently viewing NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

NAȘTEREA DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

 

 

               

        

 

Cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului, vineri, 25 decembrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște, în prezența a numeroși credincioși.
   În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat faptul că Naşterea Domnului este evenimentul care a transformat din temelii lumea, reprezentând pentru întreaga Creştinătate expresia iubirii şi milostivirii inefabile a lui Dumnezeu, care S-a întrupat, adică a devenit Unul dintre noi, Om adevărat, dar a rămas, în acelaşi timp, şi Dumnezeu adevărat, manifestând astfel cea mai mare apropiere faţă de noi. Această sărbătoare este expresia, prin excelenţă, a bucuriei, deoarece Creatorul, Cel Atotputernic şi Atotprezent, vine să parcurgă drumurile vieţii alături de fiecare din noi, intră în istoria umană, pentru a nu lăsa niciun aspect al vieţii noastre netransformat de prezenţa Sa dumnezeiască.
   La finalul sfintei slujbe, s-a desfășurat proiectul social-filantropic, intitulat „Masa de Crăciun”, care a constat din oferirea de daruri alimentare specifice acestei perioade, credincioșilor prezenți, prin intermediul Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI