You are currently viewing NOI ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE ȘI EDUCAȚIONALE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

NOI ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE ȘI EDUCAȚIONALE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

   

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, miercuri, 12 iulie 2017, în Eparhia noastră au avut loc noi acțiuni social-filantropice și educaționale. Astfel, parohiile Decindeni, Dragomirești, Gura Barbulet și Gheboieni au dăruit Secției Psihiatrie Cronici – Gura Ocniței din cadrul Spitalului Județean, articole de încălțăminte necesare instituției, iar Parohia Glodeni a oferit pentru 23 de tineri din localitate, cu rezultate deosebite la învățătură, o tabără la Mânăstirea Peștera.
   Aceste acțiuni promovează iubirea și solidaritatea creștină în comunitatea noastră locală, ca fundamente ale viziunii social-filantropice și educaționale ale Bisericii noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI