You are currently viewing NOI HIROTESII ÎN DUHOVNIC, ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

NOI HIROTESII ÎN DUHOVNIC, ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

  

     

   Miercuri, 20 aprilie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoţit de Pr. dr. Ionuţ Adrian GHIBANU, Vicar Eparhial, şi de Pr. dr. Ciprian ILEANA, Consilier Eparhial, a săvârșit, la Paraclisul Mitropolitan, slujba de hirotesie întru duhovnic pentru trei tineri preoți, recent hirotoniți, pe seama parohiilor Chirca, Protoieria Găeşti, Glodeni, Protoieria Pucioasa şi Băneşti, Protoieria Titu, din Eparhia noastră.
   Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa le-a dăruit tinerilor clerici câte un Molitfelnic, iar, în cuvântul său, a evidenţiat problemele majore ale pastoraţiei şi misiunii Bisericii noastre străbune, dar şi responsabilitatea preoţilor în parohiile ce le-au fost încredinţate spre păstorire.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI