You are currently viewing NOI NUMIRI ÎN ADMINISTRAȚIA EPARHIALĂ A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

NOI NUMIRI ÎN ADMINISTRAȚIA EPARHIALĂ A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

 

   Pentru optimizarea și eficientizarea misiunii pastorale a Arhiepiscopiei Târgoviștei, în cadrul ședinței Permanenței Consiliului Eparhial din ziua de joi, 28 ianuarie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a făcut noi numiri de clerici în administrația eparhială. Astfel, au fost numiți: Pc. Pr. Larian Vlădulescu – Consilier Economic la Centrul Eparhial, Pc. Pr. Marius Traian Stan – Protopop al Protoieriei Târgoviște Sud, Pc. Pr. Gabriel Voicilă – Protopop al Protoieriei Titu, Pc. Nicolae Anghel – Secretar al Protoieriei Titu, și PC. Pr. Gheorghe Valeriu – Protopop al Protoieriei Găești. Tot astăzi, Adunarea Gernerală a Asociației C. A. R. a clericilor și salariaților bisericești din Arhiepiscopia Târgoviștei l-a ales pe Pc. Pr. Nicolae Pană în funcția de președinte, alegerea fiind validată, ulterior, în cadrul Permanenței Consiliului Eparhial, conform statutului C. A. R.
   Înaltpreasfinția Sa a mulțumit celor care au fost titularii acestor posturi până acum, pentru îndeplinirea responsabilităților ce le-au fost încredințate, încurajând preoții nou numiți să sprijine, cu fidelitate, demnitate și eficacitate misiunea pastorală a Bisericii noastre în contemporaneitate în cadrul Arhiepiscopiei Târgoviștei.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI