You are currently viewing OMAGIU CENTENARULUI MARII UNIRI – PELERINAJ AL UNOR CREDINCIOȘI DIN PAROHIA EROILOR A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

OMAGIU CENTENARULUI MARII UNIRI – PELERINAJ AL UNOR CREDINCIOȘI DIN PAROHIA EROILOR A ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI

  

   În perioada 27-31 august 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, 95 de credincioși de la Parohia Eroilor din Municipiul Târgoviște, sub coordonarea Pr. Lucian Mileșan, au mers în pelerinaj la biserici și mânăstiri din județele Cluj și Bistrița Năsăud. Au fost vizitate mânăstirile: Cozia, Dumbrava, Florești, Nicula și Rebra-Parva, precum și obiectivele istorice importante din orașele: Alba, Cluj și Bistrița. La mânăstirea Florești, timp de trei zile, au fost organziate activități educaționale, liturgice și turistice cu copiii particiapanți la pelerinaj.

   S-a accentuat, prin intermediul discuțiilor duhovnicești și al itinerariilor sacre, importanța și rolul precursorilor și a făuritorilor Marii Uniri de la 1918, fii ai Bisericii noastre străbune, la împlinirea acestui nobil ideal al neamului nostru.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI