You are currently viewing ORTODOXIA ROMÂNEASCĂ ȘI ÎNFĂPTUIREA MARII UNIRI

ORTODOXIA ROMÂNEASCĂ ȘI ÎNFĂPTUIREA MARII UNIRI

 

        Tipărit de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei cu ocazia Anului Centenar al Marii Uniri, cu o grafică de excepție, volumul a fost elaborat la inițiativa și sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, de către un colegiu redacțional format din personalități ale ambientului cultural și academic, național și local, şi a fost lansat la 11 august 2018, cu ocazia sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești.
         Lucrarea reliefează contribuția Bisericii Ortodoxe Române la realizarea idealului nostru de unitate națională, accentuând aportul numeroșilor precursori ai Marii Unirii.
         De la Ieromonahul Macarie, cel care a tipărit primul Liturghier ortodox din lume, la Târgoviște, în anul 1508, până la evidențierea rolului tiparului, inițiat, la noi, la români, și patronat de Biserică, așa cum de altfel s-a întâmplat și cu primele școli, biblioteci și spitale, ori la accentuarea rolului unor personalități ale istoriei noastre naționale cu puternică dominantă spirituală, cum este cazul Voievodului Martir Mihai Viteazul sau cel al Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, volumul arată că actul istoric de la 1 decembrie 1918 a fost numai punctul cel mai important al unui proces început cu multe secole în urmă.
         De-a lungul timpului, Ortodoxia românească s-a manifestat ca matrice spirituală și culturală fundamentală a neamului nostru care a sprijinit toate marile momente ale istoriei noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI