You are currently viewing PARABOLA FIULUI RISIPITOR – ISTORIA UMANITĂȚII REGĂSITE DE MILOSTIVIREA LUI DUMNEZEU – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE –

PARABOLA FIULUI RISIPITOR – ISTORIA UMANITĂȚII REGĂSITE DE MILOSTIVIREA LUI DUMNEZEU – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE –

          

     

 

   În duminica Fiului Risipitor, în ziua de 16 februarie 2020, mulți credincioși din Târgoviște au dorit să participe, în istorica Catedrală a orașului, la Sfânta Liturghie, săvârșită de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi.
   Cu această ocazie, a hirotonit întru preot pe tânărul Daniel Lungu, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației din cadrul Universitatii Valahia din Târgoviște, pe seama Parohiei Pucheni, Protoieria Târgoviște Nord.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat mesajul Parabolei Fiului Risipitor, arătând că timpul mântuirii noastre trebuie aprofundat în spațiul libertății personale, cu ajutorul darurilor cu care Dumnezeu ne-a înzestrat, pentru a rodi și, vindecându-ne de înstrăinarea adusă de păcat, să creștem în comuniune cu El și cu aproapele. Fiul Risipitor reia de fapt istoria umanității, ca de altfel a fiecăruia dintre noi, pe drumul întoarcerii către Tătăl ceresc, care nu contenește să ne împărtășească din belșug iubirea și milostivirea Sa, ce întotdeauna depășesc dreptatea oamenilor.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE