You are currently viewing PĂRINTELE VALERIAN GRECU – MĂRTURISITOR AL CREDINȚEI ÎN TEMNIȚELE COMUNISTE – A SUSȚINUT DOUĂ CONFERINȚE LA TÂRGOVIȘTE

PĂRINTELE VALERIAN GRECU – MĂRTURISITOR AL CREDINȚEI ÎN TEMNIȚELE COMUNISTE – A SUSȚINUT DOUĂ CONFERINȚE LA TÂRGOVIȘTE

Părintele Valerian Grecu, mărturisitor al credinței în temnițele comuniste, a susținut, joi, 10 noiembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la invitația ASCOR, Filiala Târgoviște, două conferințe cu tema „Suferința, cale spre despătimire și împlinire duhovnicească”.

Moderate de dl. prof. univ. dr. Ion Marian Croitoru, ele au avut loc la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște, cu participarea studenților și a masteranzilor și la Mănăstirea Stelea, cu participarea multor tineri și credincioși care frecventează Serile filocalice.

Reamintim că Pr. Valerian Grecu a mai conferențiat în cadrul întâlnirilor filocalice organizate de ASCOR-Târgoviște, abordând on-line tema „Pătimirile în închisorile comuniste”.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI