You are currently viewing PAROHIA GHEBOAIA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI, PREMIATĂ DE PATRIARHUL ROMÂNIEI

PAROHIA GHEBOAIA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI, PREMIATĂ DE PATRIARHUL ROMÂNIEI

 

 

   Joi, 21 mai 2015, la Catedrala Patriarhală din Bucureşti, după oficierea Sfintei Liturghii, pe un podium special amenajat în faţa sfântului lăcaş, Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL a premiat câştigătorii Concursului Naţional de Miniproiecte cu caracter Misionar-Filantropic, intitulat Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu. Printre aceştia s-a numarat şi grupa de cateheză a Parohiei Gheboaia, Protoieria Târgovişte Sud, iar Pc. Pr. Iordache Nicolae a primit diploma omagială Sf. Ioan Gură de Aur.
   Amintim că faza eparhială a acestui concurs s-a desfăşurat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, în ziua de marţi, 28 aprilie a.c., la Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgovişte.
   Concursul, iniţiat de Patriarhia Română, a vizat miniproiecte cu caracter social-filantropic şi s-a adresat copiilor, elevilor, preoţilor şi profesorilor implicaţi în proiectul catehetic Hristos împărtăşit copiilor, având ca scop educarea tinerilor în spiritul solidarităţii şi al într-ajutorării.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI