You are currently viewing PARTENERIAT EDUCAȚIONAL ÎNTRE CATEDRALA MITROPOLITANĂ ȘI LICEUL VOIEOVODUL MIRCEA DIN TÂRGOVIȘTE

PARTENERIAT EDUCAȚIONAL ÎNTRE CATEDRALA MITROPOLITANĂ ȘI LICEUL VOIEOVODUL MIRCEA DIN TÂRGOVIȘTE

          

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, marți, 25 octombrie 2016, în cadrul parteneriatului educațional încheiat între Catedrala Mitropolitană și Liceul „Voievodul Mircea” din Târgoviște, clericii slujitori ai sfântului locaș, Pr. Aurelian Agafiței și Pr. Ștefan Voicu, au organizat un pelerinaj la Mânăstirea Viforâta, de lângă Târgoviște, unul din cele mai importante lăcașe de cult din Eparhia noastră. La pelerinaj au participat 18 elevi ai liceului, însoțiți de domnul Alexandru Mărășești, profesorul lor de Religie. La mânăstire, au fost îndrumați pentru a cunoaște istoricul acestei vetre de spiritualitate ortodoxă, au vizitat atelierul de veșminte clericale și li s-a oferit masa de prânz.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI