You are currently viewing PĂRTICELE DIN MOAȘTELE SF. IER. CALINIC DE LA CERNICA VOR FI ADUSE ȘI AȘEZATE LA MÂNĂSTIREA BÂLDANA

PĂRTICELE DIN MOAȘTELE SF. IER. CALINIC DE LA CERNICA VOR FI ADUSE ȘI AȘEZATE LA MÂNĂSTIREA BÂLDANA

Sâmbătă, 29 iulie 2023, la Mânăstirea Bâldana, se va desfășura, sub coordonarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, ceremonia de primire și de așezare la închinare a unor părticele din moaștele Sf. Ier. Calinic de la Cernica aduse, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de la Mânăstirea Cernica, precum și sfințirea raclei în care acestea vor fi așezate, în cadrul slujbei Vecerniei.
Reamintim că Mânăstirea Bâldana a fost ctitorită de Preotul Gheorghe Bâldănescu, eclesiarhul Bisericii Domneşti din Târgovişte, şi de soţia sa Maria, între anii 1827- 1831, iar, la iniţiativa Mitropolitului Nifon s-au realizat diferite lucrări ce au vizat consolidarea bisericii și refacerea picturii, construcţia corpului de chilii, a unui aghiasmatar cu altar de vară şi a gardului împrejmuitor.
Invităm credincioșii să participe la acest important eveniment duhovnicesc al Eparhiei noastre, începând cu ora 18.30.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI