You are currently viewing PELERINAJ AL COMITETULUI DE TINERET AL PAROHIEI OCNIȚA I LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA

PELERINAJ AL COMITETULUI DE TINERET AL PAROHIEI OCNIȚA I LA MÂNĂSTIREA PEȘTERA

               

 

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, a avut loc un pelerinaj la Mânăstirea Peștera al membrilor Comitetului Parohial de Tineret al Parohiei Ocnița, însoţiţi de preoții Dragoș-Gheorghe Nisipeanu și Silviu-Marius Sima.
   Cei 18 tineri participanți au participat la programul liturgic al mânăstirii și au vizitat obiectivele turistice din jurul vetrei monahale, având numeroase dialoguri pe teme de spiritualitate și de cultură cu viețuitorii sfântului locaș, dar și cu părinții de la parohie.
   Aceasta activitatea avut loc ca urmare a implicării tinerilor în acțiunile culturale și sociale din parohie, în special în promovarea tradițiilor liturgice ortodoxe și a viziunii Bisericii noastre străbune în comunitatea parohială.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI