You are currently viewing PELERINAJ AL UNOR CREDINCIOȘI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

PELERINAJ AL UNOR CREDINCIOȘI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

    

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, sâmbătă, 10 iunie 2017, credincioşi de la Parohia „Sfânta Treime” din Viforâta, Protoieria Pucioasa, însoţiţi de Pc. Pr. Cosmin Santi, au efectuat un pelerinaj la mânăstirile: Crasna, Zamfira şi Turnu, pentru a aprofunda valorile spirituale şi culturale ale acestor vechi vetre de spiritualitate ortodoxă şi a se îmbogăţi duhovniceşte.
   La Mănăstirea Turnu de lângă Ploieşti, pelerinii au fost întâmpinaţi de Dl. Mihai Coadă, actor al Teatrului „Toma Caragiu” din Ploieşti, care a vorbit credincioşilor despre nevoințele sale duhovniceşti şi despre importanța participării la Sfânta Liturghie şi la viaţa Bisericii, în general. A fost vizitat și Aşezământul Social Pro-Vita de la Valea Plopului, unde au fost dăruite, din partea parohiei, daruri pentru copiii îngrijiţi şi crescuţi aici.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI