You are currently viewing PELERINAJ AL UNOR ELEVI DE LA ȘCOLI DIN ORAȘUL TITU, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI, LA BISERICI ȘI MĂNĂSTIRI DIN BUCUREȘTI

PELERINAJ AL UNOR ELEVI DE LA ȘCOLI DIN ORAȘUL TITU, DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI, LA BISERICI ȘI MĂNĂSTIRI DIN BUCUREȘTI

          

 

         

 

      Sâmbătă, 9 decembrie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, în cadrul Parteneriatului dintre Biserică și Școală, a fost organizat un pelerinaj la unele biserici și mănăstiri din București și dimprejur. Coordonați de Pr. Moraru Bogdan, de la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Sălcuța, de profesorii de Religie: Pavel Marius-Constantin și Grigore Nicoleta, precum și de alți opt profesori de diferite discipline, cei 105 elevi de la clasele a III-a – a VIII-a, din cadrul Școlii Gimnaziale „Pictor Nicolae Grigorescu” – Titu, au vizitat Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului, Mănăstirea Antim, Catedrala Patriarhală şi Mănăstirea Radu-Vodă din București, precum şi Mănăstirea Cernica și Mănăstirea Pasărea.
      Acest demers, a avut drept scop consolidarea cunoștințelor dobândite la orele de Religie despre locașurile de cult ortodoxe, precum și însușirea de către elevi a unor informații despre vechile centre monahale din cadrul mănăstirilor vizitate. De asemenea, pelerinajul a urmărit formarea și dezvoltarea la elevi a unor sentimente de respect, evlavie și iubire față de Dumnezeu și față de Biserica strămoșească.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI