You are currently viewing PELERINAJ AL UNOR ELEVI, DIN CADRUL PROIECTULUI CATEHETIC NAȚIONAL „HRISTOS ÎMPĂRTĂȘIT COPIILOR”, DE LA PAROHII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

PELERINAJ AL UNOR ELEVI, DIN CADRUL PROIECTULUI CATEHETIC NAȚIONAL „HRISTOS ÎMPĂRTĂȘIT COPIILOR”, DE LA PAROHII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

               

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sâmbătă, 5 mai 2018, a avut loc un pelerinaj al elevilor implicați în grupurile de cateheză din cadrul Proiectului Catehetic Național „Hristos împărtășit copiilor”, de la parohiile Căprioru, Gheboieni, Ocnița și Gura Ocniței, însoțiți de preoți și de alţi credincioşi. Au fost vizitate mănăstirile Pissiota, Țigănești, Cernica, Radu Vodă, Catedrala Patriarhală și biserica Sf. Spiridon Nou din București.

      Scopul acestui demers a fost acela de a recompensa eforturile acestor 35 de copii implicați în viața parohiilor lor, de a-i motiva, pe viitor, pentru a participa la proiecte similare și pentru a se bucura de descoperirea unor importante spații duhovnicești ale Bisericii noastre străbune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI