You are currently viewing PELERINAJ AL UNOR ELEVI DIN TÂRGOVIȘTE LA MÂNĂSTIREA DEALU

PELERINAJ AL UNOR ELEVI DIN TÂRGOVIȘTE LA MÂNĂSTIREA DEALU

   

  În cadrul parteneriatului dintre Catedrala Mitropolitană si Liceul „Voievodul Mircea” din Târgoviște, în Anul Centenar al Marii Uniri, ca omagiu adus precursorilor acestui important eveniment identitar românesc, luni, 5 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, preoții Aurelian Agafiței și Ștefan Voicu au organizat un pelerinaj la Mănăstirea Dealu, unde se află capul Voievodului Mihai Viteazul, primul mare unificator al românilor.
   La pelerinaj, au participat 15 elevi, însoțiți de domnul Profesor Alexandru Mărășești, care au primit îndrumările istorice și duhovnicești necesare, după care s-au bucurat de o agapă în trapeza mănăstirii.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI