You are currently viewing PELERINAJ AL UNOR TINERI DE LA PAROHIA VIFORÂTA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

PELERINAJ AL UNOR TINERI DE LA PAROHIA VIFORÂTA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

            

 

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, în perioada 23-26 iulie 2018, un grup de tineri de la Parohia „Sfânta Treime” din Viforâta, însoțiți de Pr. Cosmin Santi, a efectuat un frumos pelerinaj în Dobrogea.
      Au fost vizitate mănăstirile Chiroiu și Balaciu din jud. Ialomița și mănăstirile Coslogeni și Libertatea aproape de malul brațului Borcea al Dunării. Apoi, Mănăstirea Dervent, Peștera Sfântului Andrei, Mănăstirea Sfântul Ioan Casian, mănăstirile Celic Dere, Saon și Cocoș, care adăpostește moaștele Sfinţilor Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip. L-a întoarcere, au fost vizitate mănăstirile: Măxineni, din jud. Brăila, și Ghighiu, de lângă Ploiești.
      În timpul pelerinajului, au fost discutate teme de spiritualitate și cultură ortodoxă, folositoare pentru zidirea sufletească a tinerilor.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI