You are currently viewing PELERINAJ LA MÂNĂSTIRI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A UNOR PERSOANE PRIVATE DE LIBERTATE DE LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

PELERINAJ LA MÂNĂSTIRI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI A UNOR PERSOANE PRIVATE DE LIBERTATE DE LA PENITENCIARUL GĂEȘTI

Cinci persoane private de libertate de la Penitenciarul Găești, împreună cu Pr. Marian Oană, capelanul instituției, au mers în pelerinaj, miercuri, 27 aprilie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la mănăstirile: Viforâta, Dealu și Stelea din Arhiepiscopia Târgoviștei.

Activitatea, desfășurată în cadrul proiectului ,,Hristos a Înviat”, derulat în Penitenciarul Găești de către preotul capelan, a avut ca scop aprofundarea valorilor religioase prin intermediul pelerinajului.

La fiecare mănăstire, pe lângă prezentarea istoricului acesteia, au avut loc discuții catehetice cu privire la principalele învățături ale credinței ortodoxe, precum și cu privire la trăirea lor, mai ales din perspectivă morală.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI