You are currently viewing PELERINI DE LA VIENA PRIMIȚI DE MITROPOLITUL NIFON

PELERINI DE LA VIENA PRIMIȚI DE MITROPOLITUL NIFON

     

 

   Părintele Ion Dura, de la Viena, împreună cu 47 de credincioși, au fost primiți, marți, 25 iunie 2019, la Reședința eparhială, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, care, după ce le-a împărtășit arhierești binecuvântări, le-a vorbit despre necesitatea comuniunii credincioșilor din țară cu cei din diaspora, pentru a mărturisi în mod unitar și dinamic Ortodoxia străbună.

   Cu acest prilej, au primit în dar cărți tipărite de Editura Arhiepiscopiei Târgoviștei și C.D.-uri cu muzică bisericească și patriotică ale Coralei Catedralei Mitropolitane din Târgoviște și ale Grupului Coral Bărbătesc Valahia Christiana.

   Aflați în țară pentru a vizita capitala României, alături de celelalte foste capitale muntene, pelerinii au vizita mânăstirile: Nucet, Stelea, Dealu și Viforâta, iar la Târgoviște, muzeul reședinței eparhiale, Catedrala Mitroplitană și Curtea Domnească.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI