You are currently viewing PRAZNICUL BOTEZUL DOMNULUI, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

PRAZNICUL BOTEZUL DOMNULUI, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

             

 

            

      Numeroși credincioși din Târgoviște au venit la Catedrala din Târgoviște, duminică, 6 ianuarie 2019, cu prilejul sărbătorii Botezului Domnului, pentru a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi.
      După aceea, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit slujba sfințirii Aghiasmei celei Mari, pe platoul din fața sfântului lăcaș, pe un podium special amenajat.
      În cuvântul său, Chiriarhul nostru a vorbit despre semnificația doctrinară, spirituală și misionară a Botezului Domnului și legătura acestui eveniment cu sfințirea omului și a întregii creații, de asemenea, a evidențiat nevoia de a promova dreptatea și pacea în viața și în comunitatea noastră, ca semn al colaborării cu Duhul Sfânt și rod văzut al Tainei Sfântului Botez.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI