You are currently viewing PRAZNICUL NAȘTEREA DOMNULUI, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

PRAZNICUL NAȘTEREA DOMNULUI, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

               

           

 

      Cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului, luni, 25 decembrie 2017, numeroși credincioși din istorica Cetate de Scaun a Târgoviștei au venit la Catedrala din Târgoviște pentru a participa la Sfânta Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi.

   În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a arătat că sărbătoarea Nașterii Domnului este un îndemn la iubire, pace și viață autentică, această bucurie a venirii Mântuitorului fiind singurul lucru nou sub soare și singura revoluție autentică din istoria omenirii, care ne susține credința, ne animă speranța și ne însuflețește iubirea de a ne implica în lumea în care trăim, pentru a o schimba și a o transforma, după nemuritoarele principii ale Evangheliei Domnului Hristos.
   La finalul evenimentului liturgic, așa cum a devenit deja o tradiție, în cadrul proiectului eparhial filantropic, intitulat Masa de Crăciun, a fost dăruită, fiecăruia dintre cei prezenți la sfânta slujbă, mâncare tradițională, ca mărturie de solidaritate, iubire și comuniune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI