You are currently viewing PRECIZĂRI PRACTICE CU PRIVIRE LA CEREMONIILE LEGATE DE SFINȚIREA MÂNĂSTIRII STELEA DIN TÂRGOVIŞTE

PRECIZĂRI PRACTICE CU PRIVIRE LA CEREMONIILE LEGATE DE SFINȚIREA MÂNĂSTIRII STELEA DIN TÂRGOVIŞTE

 

   Având în vedere că duminică, 10 septembrie 2017, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, vor avea loc ceremoniile legate de sfințirea Mânăstirii Stelea din Târgoviște, aducem la cunoştinţă că în intervalul orar 6.00 – 13.00 va fi restricționat total traficul rutier pe strada Stelea și Calea Domnească (de la intersecția cu strada Stelea până la intersecția cu Bulevardul Libertății), permiţându-se doar accesul mijloacelor de transport ale pelerinilor.
   Rugăm pe toți cei care vor fi afectați de aceste restricții temporare să fie înțelegători și binevoitori, deoarece este vorba despre un eveniment special, care face cinste orașului nostru, manifestând grija Bisericii strămoșești față de patrimoniul cultural național, dar și credința locuitorilor din istorica Cetate de Scaun munteană.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI