You are currently viewing PRECIZĂRI PRACTICE CU PRIVIRE LA SĂRBĂTORIREA SOLEMNĂ A SFÂNTULUI IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

PRECIZĂRI PRACTICE CU PRIVIRE LA SĂRBĂTORIREA SOLEMNĂ A SFÂNTULUI IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

   Deoarece în zilele de 10 şi 11 august 2016 vor avea loc, la Târgovişte, ceremoniile legate de sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti, pentru buna şi corecta informare a cetăţenilor municipiului Târgovişte şi a tuturor pelerinilor care vor veni în vechea Cetate de Scaun, aducem la cunoştinţă că în ziua de 10 august, în intervalul orar 17,30-21,00, va fi închis circulaţiei autovehiculelor Bulevardul Libertăţii, iar, pe perioada desfăşurării Pelerinajului Tinerilor, aproximativ, între orele 19,30-20,30, se vor închide, parţial, Calea Domnească, Strada Stelea şi Strada Revoluţiei.
   De asemenea, în ziua de 11 august, începând cu ora 6,00 până la ora 15,00, se va închide circulaţiei Bulevardul Libertăţii şi, parţial, Bulevardul Mircea cel Bătrân şi Calea Domnească.
   Menţionăm că toţi pelerinii care vor participa la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti, au ca argument principal, pentru venirea lor la Târgovişte, credinţa în Dumnezeu şi în sfinţii Săi, precum şi închinarea la sfintele moaşte, nicidecum sărbătorirea Ierarhului Târgoviştei, care, printr-o coincidenţă fericită, poartă numele Sfântului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI