You are currently viewing PREMII LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MEȘTEȘUGURI ARTISTICE TRADIȚIONALE, DE LA SIBIU

PREMII LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MEȘTEȘUGURI ARTISTICE TRADIȚIONALE, DE LA SIBIU

     

 

      Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, în perioada 24-30 iulie 2018, eleve ale Colegiului Național Constantin Cantacuzino din Târgoviște, au participat la etapa națională a Olimpiadei de Meșteșuguri Artistice Tradiționale, ediția a XXIII-a, ce a avut loc la Sibiu.

      Sub coordonarea doamnei Floricica Ștefan, profesor de Religie, au fost obținute următoarele rezultate:

      -Nicoleta Lorena Pistol, clasa a X – a E, Premiul II, secțiunea broderii;

      – Andreea Nicolae, clasa a X – a E, Premiul II, sectiunea confecționat păpuși în port popular;

      – Olivia Gheorghe, clasa a XI – a B, Premiul III, secțiunea confecționat piese de port popular-ie.

    Eparhia noastră încurajează, prin diferite proiecte și programe, derulate de-a lungul fiecărui an, performanța educațională și culturală, ca modalitate de manifestare a creativității și mijloc de realizare a personalității complexe a tinerilor noștri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI