You are currently viewing PREMII LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MEȘTEȘUGURI ARTISTICE TRADIȚIONALE

PREMII LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MEȘTEȘUGURI ARTISTICE TRADIȚIONALE

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, elevele Olivia Gheorghe și Adriana Ioana Andrei au participat la Olimpiada Națională de Meșteșuguri Artistice Tradiționale, ediția a XXII-a, ce a avut loc la Sibiu.
   Eleva Olivia Gheorghe de la Colegiul Național Constantin Cantacuzino din Târgoviște, sub coordonarea doamnei profesor de religie Floricica Ștefan, a obținut Premiul II, la Secțiunea Confecționat piese de port popular ie românească, iar eleva Ariana Ioana Andrei de la Colegiul Național Ion Luca Caragiale din Moreni, sub coordonarea doamnei profesor de educație plastică Elena Băniceru, a obținut Premiul II la Secțiunea Icoană pe sticlă.

   Arhiepiscopia Târgoviștei continuă să încurajeze performanța educațională și culturală, ca mijloc de manifestare a creativității și ctitorire a personalității complexe a tinerilor noștri, prin diferite proiecte și programe specifice.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI