You are currently viewing PREMII PENTRU ELEVI DE LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE – SUCEAVA 2023

PREMII PENTRU ELEVI DE LA SEMINARUL TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE LA OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE – SUCEAVA 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, elevi ai Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște au participat la Olimpiada Națională de Religie pentru Seminariile și Liceele Teologice Ortodoxe, ce s-a desfășurat în perioada 6-9 aprilie 2023, la Suceava.

Seminariștii de la Târgoviște au obținut următoarele rezultate:

– Ionuț Drăgoi (clasa a XII-a)- Mențiune și Premiu Special la secțiunea Dogmatică Ortodoxă.

– Raul Nicolae Oncioiu (clasa a XI-a) – Premiu Special la secțiunea Istoria Bisericii Ortodoxe Române.

– Alexandru Teodorescu (clasa a X-a) – Premiu Special la secțiunea Studiul Noului Testament.

– Denis Stăncescu (clasa a IX-a) – Premiu Special la secțiunea Studiul Vechiului Testament.

Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgoviște este o instituție de învățământ în care educația integrală reprezintă o prioritate, alături de pregătirea duhovnicească și cultura generală, pentru o educație de înaltă calitate, certificată în cei 30 de ani existență prin numeroase premii la concursurile și olimpiadele școlare.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI