You are currently viewing PRIMA ACTIVITATE CATEHETICĂ DIN ACEST AN A PAROHIEI EROILOR DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

PRIMA ACTIVITATE CATEHETICĂ DIN ACEST AN A PAROHIEI EROILOR DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE

La  Parohia „Eroilor”  din Municipiul Târgoviște a avut loc, duminică, 30 ianuarie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon,  prima activitate anuală din cadrul Proiectului catehetic „Hristos împărtășit copiilor„.

Cu acest prilej, membrii grupul de cateheză au stabilit planul activităților din anul în curs și au participat la o activitate în aer liber, în stațiunea Predeal.   De asemenea, în cadrul unui popas duhovnicesc la Mănăstirea „Caraiman„, Pr. paroh Lucian Constantin Mileșan, coordonatorul proiectelor catehetice parohiale,  a prezentat tinerilor  o scurtă cateheză cu titlul „Rugăciunea – expresia cea mai curată a iubirii„.  Apoi, a avut loc un fructuos și intens dialog cu privire la diferite aspecte duhovnicești sau întrebări ce se nasc în sufletele tinerilor, accentuându-se rolul rugăciunii în viața personală și comunitară a creștinului.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI