You are currently viewing “PRIMA ORĂ DE RELIGIE” A AVUT LOC LA PAROHIA GURA OCNIȚEI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

“PRIMA ORĂ DE RELIGIE” A AVUT LOC LA PAROHIA GURA OCNIȚEI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

În biserica Parohiei Gura-Ocniței, din Protoieria Târgoviște Nord, a avut loc, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, vineri, 2 septembrie 2022, “Prima oră de Religie”, proiect educațional aflat la cea de a V-a ediție.

La el au participat 46 de copii de la clasele pregătitoare ale școlii din comună, ce cuprinde satele: Gura-Ocniței, Adânca și Săcuieni, care au primit gratuit, într-un cadru festiv, ghiozdane și rechizite.

Aceste daruri, ce au însemnat peste 8.000 lei, au fost oferite cu ajutorul Consiliului Local și al Primăriei Comunei Gura Ocniței, a bibliotecilor de pe raza comunei, a “Atelierului veseliei”, a parohiilor și prin implicarea generoasă a multor credincioși donatori.

La moment, au participat, alături de copii și de părinții acestora, primarul comunei, directorul școlii, profesoara de Religie, învățătoarele claselor respective, bibliotecarele, membrele “Atelierului Veseliei” și preoții comunității.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI