You are currently viewing PROFESORI DE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE AU PARTICIPAT LA MOBILITĂȚILE DIN CADRUL PROIECTULUI ERASMUS+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-0000124912 LA ROMA ȘI LA FLORENȚA

PROFESORI DE LA SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE AU PARTICIPAT LA MOBILITĂȚILE DIN CADRUL PROIECTULUI ERASMUS+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-0000124912 LA ROMA ȘI LA FLORENȚA

În perioada 19-24 februarie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, șase cadre didactice de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște au participat la cursuri în cadrul Mobilității Erasmus+ 2023-1-RO01-KA121-SCH-0000124912, la Roma și la Florența, în Italia.

Activitățile de formare didactică au vizat aspecte ale implementării unui demers educațional în concordanță cu metodele și mijloacele moderne de învățare, în special cu cele digitale.

Cursurile ,,Traditional Arts and ICT Art Tools for Teaching your Subjects and Promoting Life Skills” și ,,The Digital Teacher: A21- Century Introduction to Digital Education” au avut următoarele obiective educaționale: predarea prin artă, abilitățile profesorului din secolul al XXI-lea în lumea digitală, predarea prin arta tehnologiei, fotografie – instrumente tradiționale și TIC, predarea prin partajarea socială, framework: DigCompOrg și DigCompEdu hb, instrumente digitale pentru designul materialelor.

Scopul principal al mobilității a fost dezvoltarea competențelor digitale în rândul profesorilor pentru a oferi elevilor activități educaționale școlare și extrașcolare în concordanță cu specificul școlilor europene.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI