You are currently viewing PROGRAMUL SLUJBELOR PASCALE, CE VOR FI OFICIATE DE CĂTRE ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON

PROGRAMUL SLUJBELOR PASCALE, CE VOR FI OFICIATE DE CĂTRE ÎNALTPREASFINŢITUL PĂRINTE MITROPOLIT NIFON

 

   Joi, 13 aprilie: DENIA celor 12 Evanghelii, Catedrala Mitropolitană, începând cu ora 17.30. Apoi, de la ora 20.30, Înaltpreasfința Sa va binecuvânta deschiderea manifestării “Calea luminii”, la care vor participa membri ai Comitetelor de tineri, de la parohiile din Municipiul Târgovişte. Manifestarea va fi inaugurată de rostirea cuvântului de învățătură de către Înaltpreasfinția Sa.

   Vineri, 14 aprilie: DENIA Prohodului Domnului, Catedrala Mitropolitană, începând cu ora 19.00.

   Sâmbătă, 15 aprilie – Duminică, 16 aprilie: Slujba ÎNVIERII DOMNULUI şi Sfânta Liturghie Arhierească, Catedrala Mitropolitană, începând cu ora 23,45.

   Duminică, 16 aprilie: Slujba ÎNVIERII A II-A, Catedrala Mitropolitană, orele 12,00-13,45.

   Vineri, 21 aprilie: Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii, hramul Mănăstirii Nucet, începând cu ora 8.00. După săvârşirea Sfintei Liturghii, va avea loc sfinţirea apei sau Aghiasma mică, la locul intitulat “Fântâna de leac”.