You are currently viewing PROIECT EDUCAȚIONAL COMUN AL PAROHIEI ȘI ȘCOLII DIN LOCALITATEA POIANA DE SUS

PROIECT EDUCAȚIONAL COMUN AL PAROHIEI ȘI ȘCOLII DIN LOCALITATEA POIANA DE SUS

           

      

 

   Joi, 14 aprilie 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, la biserica Parohiei Poiana de Sus, în baza parteneriatului încheiat între şcoală şi biserică, s-a desfăşurat proiectul, intitulat „Biserica şi şcoala în viaţa micului creştin”.
   În cadrul acestuia, părintele Stan Nicolae Radu şi domnul profesor de religie Ştefan Aurel Ştefan au intonat diferite cântece bisericești, împreună cu elevii participanți, aparținând claselor I-IV, de la școala generală din localitate, veniți alături de alte cadre didactice, după care au fost vizionate două filme religioase. Atât părintele paroh, cât și domnul profesor i-au felicitat pe elevi pentru implicarea lor în viaţa Bisericii, încurajându-i să urmeze învăţăturile creştine, care pun un bun fundament educaţiei lor, atât de necesară societății noastre. Astfel de acțiuni vor continua în parohia Poiana de Sus.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI