You are currently viewing PROIECT EDUCAȚIONAL LA PAROHIA MÂNĂSTIREA COBIA

PROIECT EDUCAȚIONAL LA PAROHIA MÂNĂSTIREA COBIA

          

 

   Cu binecuvantarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, duminică, 3 septembrie 2017, un grup de elevi de la Colegiul Național Vladimir Streinu din Găești, împreună cu profesorii coordonatori și Pr Protopop Stan Marius au efectuat un pelerinaj la Parohia Mânăstirea Cobia unde au avut un dialog duhovnicesc despre istoricul și importanța mânăstirii, dar și cu referire la problematica actuală de interes juvenil.
   Această activitate face parte din proiectul intitulat „Mânăstirea Cobia – obiectiv de patrimoniu national”, inițiat de către Prof. Florina Streinu Loredana și Prof. Robert Alexe de la Colegiul National Vladimir Streinu, în parteneriat cu Protoieria Găești și Primăria Găesti. Acest proiect va participa la Concursul European Euroscola, tema anului acesta fiind „Rolul patrimoniului romanesc in consolidarea identitatii europene.”

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI