You are currently viewing PROIECT EDUCAȚIONAL LA SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL „SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE ÎN CADRUL MOBILITĂȚILOR ERASMUS+

PROIECT EDUCAȚIONAL LA SEMINARUL TEOLOGIC LICEAL „SF. IOAN GURĂ DE AUR” DIN TÂRGOVIȘTE ÎN CADRUL MOBILITĂȚILOR ERASMUS+

În perioada 21-23 noiembrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a fost gazda unei mobilități K1 derulată în cadrul acreditării Erasmus+, din domeniul educației școlare a Directoratului de Educație Națională din Mersin, Turcia.
Activitățile propuse au vizat aspecte ale implementării unui demers educațional în concordanță cu metodele și mijloacele moderne de învățare, dintre care amintim: Ice breaker events & reflection study on the use and purpose of ICT in education; Microsoft tools: introduction to Microsoft programs & Microsoft collaborative work and communication, Digital Lessons: create and edit video with Web 2 tools & apps used to create digital lessons.
Lecțiile și atelierele de lucru au fost organizate și susținute de către: prof. Aura Voinea, prof. Emilia Scarlat, prof. Liana Pleșa, prof. Corina Antonescu, prof. Sorina Marinescu, prof. Ana Ristoiu, prof. Luminița Miloiu, prof. Mădălina Savu, prof. Mihaela Vișan, pr. prof. Gheorghe Drăghici, pr. prof. Alin Marian Pleșa, prof. Florinel Cazan și prof. Cristian Șerban. Obiectivul principal al mobilității a fost dezvoltarea competențelor digitale în rândul profesorilor și elevilor participanți.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI