You are currently viewing PROIECTE SOCIAL-FILANTROPICE DE PESTE 25.000 LEI SUSȚINUTE DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

PROIECTE SOCIAL-FILANTROPICE DE PESTE 25.000 LEI SUSȚINUTE DE ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, marți, 11 mai 2021, s-au încheiat cele 25 proiecte social-filantropice derulate prin intermediului Fondului pastoral eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei, proiecte ce au debutat în luna aprilie a acestui an, în apropierea sărbătorii Învierii Domnului.
Valoarea totală a proiectelor a fost de 25.786 lei, iar de ele au beneficiat 856 de persoane din parohii defavorizate, din toate cele cinci protoierii ale Eparhiei noastre. Au fost finanţate activităţi social-filantropice, în cadrul cărora s-au oferit produse igienico-sanitare, alimente, îmbrăcăminte şi încălţăminte unor persoane aflate în dificultate, copii, adulți sau bătrâni.
Acest demers, inițiat de către Înaltpreasfinția Sa va continua, cu cea de a doua etapă, la finalul acestui an, în perioada Sărbătorii Nașterii Domnului.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI