You are currently viewing PROIECTUL DE PREVENIRE A CONSUMULUI ŞI TRAFICULUI ILICIT DE DROGURI ÎN MEDIUL ŞCOLAR INTITULAT „SĂ VORBIM DESPRE DROGURI…..”

PROIECTUL DE PREVENIRE A CONSUMULUI ŞI TRAFICULUI ILICIT DE DROGURI ÎN MEDIUL ŞCOLAR INTITULAT „SĂ VORBIM DESPRE DROGURI…..”

               

Miercuri 13 mai 2015, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, s-a desfăşurat, la Centrul Social Creştin al Arhiepiscopiei Târgoviştei, conferinţa de presă pentru mediatizarea proiectului de prevenire a consumului şi traficului ilicit de droguri în mediul şcolar, intitulat “Să vorbim despre droguri …”, ediţia a II-a, iniţiat de Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Dâmboviţa în parteneriat cu Arhiepiscopia Târgoviştei, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Dâmboviţa, Penitenciarul Găeşti şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa.
   Proiectul are ca obiectiv general conştientizarea populaţiei din mediul şcolar dâmboviţean asupra efectelor bio-psiho-sociale (inclusiv juridice) asociate consumului de droguri, prin activităţi specifice de informare desfăşurate în perioada martie – iunie 2015. Ca beneficiari direcţi sunt 1000 elevi, cu vârsta cuprinsă între 15 şi 19 ani, din unităţi de învăţământ liceal din judeţul Dâmboviţa, iar indirecţi, 18.499 elevi, cu vârsta cuprinsă între 15 şi 19 ani, din mediul şcolar preuniversitar (liceu) din judeţul Dâmboviţa.
   Precizăm că Arhiepiscopia Târgoviştei a dezvoltat şi în trecut, în parteneriat, astfel de proiecte care să contribuie la integritatea şi sănătatea sufletească şi trupească a membrilor Bisericii noastre străbune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI