You are currently viewing PROTOIERIILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PREMIAT 855 DE PARTICIPANȚI LA CONCURSUL NAȚIONAL DIN ACEST AN

PROTOIERIILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PREMIAT 855 DE PARTICIPANȚI LA CONCURSUL NAȚIONAL DIN ACEST AN

  Marți, 30 martie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la cele cinci Protoierii din Arhiepiscopia Târgoviștei  evaluarea și premierea proiectelor realizate de grupurile catehetice ale celor 55 de parohii din țară, înfrățite cu parohii din diaspora românească de pe întreg mapamondul, în cadrul Concursului Național Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”, dedicat Anului omagial al pastorației românilor din afara României.

  La etapa pe Protoierii a acestui concurs au fost oferite tuturor celor 855 de participanți din Eparhia noastră, care au contribuit la realizarea proiectelor, diplome, broșuri din colecția misionar-educativă tipărită de Arhiepiscopia Târgoviștei pentru tineri, și  alte daruri, iar echipele care au obținut locurile I, II și III de la fiecare protoierie, reprezentând 15 parohii, au primit premii în bani și s-au calificat la etapa eparhială a concursului, care va avea loc la Târgoviște, în luna aprilie a acestui an.

  Activitățile parohiale din toată perioada de desfășurare a concursului, prin colaborarea participanților din țară cu cei 823 de tineri din comunitățile românești ale diasporei, pot fi apreciate pe pagina Facebook denumită „Biserica-familia românilor de pretutindeni. Concurs în Dâmbovița”, la adresa: https://www.facebook.com/Biserica-familia-rom%C3%A2nilor-de-pretutindeni-Concurs-%C3%AEn-D%C3%A2mbovi%C8%9Ba-109799891148457.

    

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI