You are currently viewing PROTOIERIILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PREMIAT PE CEI 975 DE TINERI PARTICIPANȚI LA CONCURSUL NAȚIONAL CATEHETIC

PROTOIERIILE DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PREMIAT PE CEI 975 DE TINERI PARTICIPANȚI LA CONCURSUL NAȚIONAL CATEHETIC

Cele cinci protoierii din Arhiepiscopia Târgoviștei au organizat, joi, 4 mai 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, festivitatea de premiere a echipelor catehetice de tineret din cele 55 de parohii ale Eparhiei, care au realizat proiecte în cadrul Concursului Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”, dedicat Anului omagial al pastorației vârstnicilor și Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești, în Patriarhia Română.

În cadrul acestei etape, la fiecare protoierie au fost evaluate portofoliile și s-au desemnat echipele clasate pe locurile I, II și III, reprezentând 15 parohii, care s-au calificat la etapa eparhială a concursului, ce va avea loc la Mănăstirea Stelea din Târgoviște, în data de 9 mai 2023.

În semn de apreciere și de încurajare, toți cei 975 de tineri care au participat la activitățile din cadrul concursului și au contribuit la realizarea proiectelor, au primit din partea protoieriilor diplome, icoane și alte daruri, iar primelor trei echipe câștigătoare, de la fiecare protoierie, le-au fost oferite și premii în bani.

Activitățile parohiale din toată perioada de desfășurare a concursului, reprezentând evenimente cu conținut catehetic: compuneri, eseuri, referate, studii, lucrări de documentare sau informare; conferințe, mese rotunde, simpozion; șezători; serbări, concerte; jurnalul proiectului; expoziții tematice; excursii tematice; cerc de literatură; conferință/masă rotundă/atelier de creație; colțul de fotografii; inițiative, acțiuni filantropice etc, pot fi apreciate pe pagina eparhială de Facebook, denumită: „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului. Concurs în Dâmbovița”.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI